ФОРМУВАННЯ У МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ КОМПЕТЕНТНОСТІ ПЕДАГОГІЧНОГО ПАРТНЕРСТВА
DOI:
https://doi.org/10.32782/apv/2021.4.4Ключові слова:
партнерство, компетентність, педагогіка, майбутні учителі базової школи, компетентність педагогічного партнерства, форми і методи навчанняАнотація
Актуальність окресленої проблеми зумовлюється необхідністю підготовки майбутніх учителів базової школи до роботи з батьками на засадах партнерства, формування у студентів компетентності педагогічного парт- нерства як однієї із професійних компетентностей. Мета статті полягає в обґрунтуванні змістового потенціалу навчального курсу «Педагогіка» у формуванні у майбутніх учителів базової школи компетентності педагогічного партнерства. У процесі наукового пошуку використано методи аналізу, синтезу, узагальнення, систематизації задля окрес- лення основних понять, дослідження й обґрунтування змістового потенціалу педагогіки у формуванні у майбут- ніх учителів компетентності педагогічного партнерства. Компетентність педагогічного партнерства потрактовано як здатність майбутнього вчителя базової школи здійснювати суб’єкт-суб’єкту взаємодію на засадах паритетності, особистісної зорієнтованості задля реалізації школярами власної освітньої траєкторії розвитку, самореалізації та підготовки до активного суспільного життя. Визначено значний змістовий потенціал курсу «Педагогіка» у формуванні у майбутніх учителів компетент- ності педагогічного партнерства. У ході проведення лекційних і практичних занять студенти мають змогу у ситуаціях, найбільш наближених до професійної діяльності, відпрацьовувати вміння налагодження взаємодії із суб’єктами освітнього процесу, організовувати форми (тренінги, відверті розмови, проблемні дискусії, інфор- маційні діалоги, тематичні мініатюри, спільну проєктну діяльність, акції, дні батьківського самоврядування) та методи (проблемні лекції, евристичні бесіди, розв’язання педагогічних задач, мікровикладання, симуляції, ситуативного моделювання) роботи з батьками на засадах паритетності, добровільності та взаємоповаги. У процесі формування компетентності педагогічного партнерства враховано вимоги інклюзивного навчання, застосування у професійній підготовці практик, орієнтованих на сім’ю з дитиною з особливими освітніми потребами.
Посилання
Бартків О.С. Педагогіка : силабус для студентів спеціальності 014 «Середня освіта». Луцьк, 2021. 16 с.
Єфімова С.М. Налагодження партнерських стосунків з родинами. Інклюзивна школа: особливості організації та управління : навчально-методичний посібник / кол. авт. : А. Колупаєва, Ю. Найда та ін. Київ, 2007. 128 с.
Калько І.В. Педагогіка партнерства як умова реалізації завдань розвитку особистості в контексті Нової української школи. Інноваційна педагогіка. Вип. 21. Т. 1. 2020. С. 33–36.
Концепція Нової української школи. Управління школою. 2017. № 34.
Скиба М. Краще разом. Що таке педагогіка партнерства і навіщо вона в НУШ. 2019 р. URL: https://nus.org.ua/articles/pedagogika-partnerstva-shho-tse-take-ta-yak-zrozumity-chy-vona-ye-u-shkoli/6. Меморандум про співпрацю батьків, учнів та педагогів. 2017. URL: https://nus.org.ua/memorandum/
Основні ідеї педагогіки партнерства та дієві способи налагодження співпраці вчителя та батьків. 2019. URL: https://naurok.com.ua/post/pedagogika-partnerstva-yak-uspishno-vzaemodiyati-z-batkami
Професійний стандарт за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», «Вчитель закладу загальної середньої освіти», 2020. URL: https://mon.gov.ua/ua/news/zatverdzheno-profstandartvchitelya-pochatkovih-klasiv-vchitelya-zakladu-zagalnoyi-serednoyi-osviti-i-vchitelya-z-pochatkovoyi-osviti.
Смалько О.В. Формування відповідального ставлення до батьківства у студентів : монографія. Луцьк : Вежа-друк, 2018. 192 с.