ВИКОРИСТАННЯ «ДАРІВ ФРЕБЕЛЯ» У ПРОЦЕСІ ЛОГІКО-МАТЕМАТИЧНОГО РОЗВИТКУ ДІТЕЙ В РІЗНОВІКОВІЙ ГРУПІ ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/apv/2021.1.4Ключові слова:
логіко-математичний розвиток дітей дошкільного віку, логіко-математичний розвиток в різ- новіковій групі, «Дари Фребеля», логіко-математичні ігри з «Дарами Фребеля»Анотація
Статтю присвячено визначенню та обґрунтуванню теоретичних основ використання дидактичних матері- алів Ф. Фребеля для логіко-математичного розвитку дітей у різновіковій групі закладу дошкільної освіти. Визна- чено, що основним моментом для математичного розвитку дошкільника є механізм опанування різними видами і формами діяльності, вміння проявити самостійність, ініціативність, творчість. Описано дидактичний мате- ріал «Дарів Фребеля» та його практичну цінність. Визначено вимоги до використання матеріалів та дидактич- них ігор педагога в сучасному закладі дошкільної освіти в умовах різновікової групи у контексті логіко-матема- тичного розвитку. Шляхом застосування логіко-математичних ігор з матеріалами Ф. Фребеля здійснюється індивідуалізація освітніх впливів на дитину. Це лежить в основі організації розвитку та освіти дітей у різно- віковій групі закладу дошкільної освіти, побудови педагогічного процесу, що дозволяє врахувати індивідуальність дитини, її особисті переваги і одночасно досягти рішення пізнавальних завдань щодо кожної дитини, котрі стоять перед педагогом. Узагальнено, що будуючи роботу по навчанню дітей в групах дітей різного дошкіль- ного віку за допомогою використання різного роду ігрових ситуацій, дидактичних ігор, ігрових вправ і завдань ми отримуємо практичний результат навчання та робимо діяльність дитини актуальнішою і значимішою для неї. Обґрунтовано високу значущість вивчення й подальшого впровадження в практику роботи з дітьми теоре- тико-методичної спадщини Ф. Фребеля – з проблеми активізації інтелектуального, пізнавального, логіко-мате- матичного розвитку дітей дошкільного віку.
Посилання
Гриньова О.М. Коротинська О.П. Ідеї Ф. Фребеля в практиці роботи груп короткочасного перебування з активізації інтелектуального розвитку дітей старшого дошкільного віку. Молодий вчений. 2014. № 3(06). С. 87–90.
Денисенко Н., Бортнюк Т., Найт Н., Стасюк Д. Інноваційна педагогіка Ф. Фребеля через онлайн-сервіс «PREZI». Інноватика у вихованні. 2020. Вип. 11(2). С. 109–119.
Замелюк М.І., Міліщук С.О., Магдисюк Л.І. «Дари» Фребеля: психолого-педагогічний аспект. Психолого-педагогічні основи гуманізації навчально-виховного процесу в школі та ВНЗ. 2019. Вип. 2. С. 74–82.
Філіппова І.Ю. Психолого-педагогічне обґрунтування цінності використання фребелівських дарів у контексті сучасної соціалізації дитини: крос-культурний досвід. Психологічні перспективи. 2019. Вип. 33. С. 261–273.
Фребель Ф. Педагогические сочинения. Т. 2. Детский сад / пер. с нем. Н. Соколова. Книгоиздательство К. И. Тихомирова. 1913. 581 с.