ПРИРОДНЕ ДОВКІЛЛЯ ЯК ЧИННИК ФОРМУВАННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ У ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/apv/2021.1.8Ключові слова:
природне довкілля, дошкільний вік, формування відповідальності, природничо-екологічна компетентність, екологічне вихованняАнотація
У статті обґрунтовано поняття природного довкілля як цілісного живого організму, у якому взаємодіють повітря, ґрунт, вода, рослини, тварини та людина. Охарактеризовано відповідальність як базову особистісну якість дошкільника, що виявляється в готовності відповідати за свої дії, серйозному ставленні до обов’язків, здатності надавати перевагу обов’язку перед розвагою, дотримання слова. Визначено таку категорію як «екологічна відповідальність» та її функції, серед яких: регулятивна, пізнавальна, мотиваційна, прогностич- на та вихована. Охарактеризовано освітній напрям «Дитина у природному довкіллі» Базового компонента дошкільної освіти та виокремлено знання, уміння та навички, які необхідні для реалізації відповідального ставлення до природного довкілля. Проаналізовано наукові підходи до визначення поняття природничо-еко- логічної компетентності і визначено, що природничо-екологічна компетентність є невід’ємною складовою результату дошкільної освіти та особистісного надбання, що відображає систему когнітивного (наявність знань про природу та взаємодію з нею), емоційного (екологічна оцінка) та поведінкового компонентів (екологіч- на поведінка). Окреслено умови формування у дитини дошкільного віку відповідальної поведінки до природного довкілля: надати чіткі знання про норми і правила поведінки у природному середовищі; закріпити у дитини емоційну потребу у бережному ставленні до природи; забезпечити можливості для набуття власного досвіду відповідального ставлення до природних об’єктів; дбати про систематичне ознайомлення дітей з якостя- ми та властивостями природного довкілля, значенням його для життя людини; навчити дитину правильно заощаджувати водні, енергетичні ресурси та сортувати відходи, з метою зменшення їх кількості та для запо- бігання екологічної катастрофи; залучення батьків до процесу формування у дитини природничо-екологічної компетентності.
Посилання
Базовий компонент дошкільної освіти (Державний стандарт дошкільної освіти). Нова редакція. URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/rizne/2021/12.01/Pro_novu_redaktsiyu%20Bazovoho%20komponenta%20doshkilnoyi%20osvity.pdf.
Бєлєнька Г.В. Формування відповідальності у дошкільників. Педагогічний процес: теорія і практика. 2015. № 1-2 (46-47), С. 63-67.
Богуш А., Гавриш Н. Методика ознайомлення дітей з довкіллям у дошкільному навчальному закладі. Підручник для ВНЗ. Київ : Видавничий Дім «Слово», 2008. 408 с.
Виховуємо базові якості особистості старшого дошкільника в умовах ДНЗ : методичний посібник / Г. Бєлєнька, Н. Гавриш, С. Васильєва, В. Маршицька, С. Нечай, Г. Орлова, О. Острянська, О. Полякова, В. Рагозіна, О. Рейпольська, Н. Шкляр ; за заг. ред. Н. Гавриш. Харків : Мадрид, 2015. 220 с.
Половіна О.А., Гаращенко Л.В. Формування еколого-природничої компетенції дітей дошкільного віку: здоров’язбережувальний підхід. Молодий вчений. 2018 р. № 8.1 (60.1), С. 47–52.
Сухомлинський В.О. Виховання обов’язку / В. О. Сухомлинський: Вибр. тв.: В 5 т. Київ : Рад. школа, 1977. Т. 5. С. 472–488.
Фасолько Т.С. Виховання відповідальної поведінки у дітей старшого дошкільного віку : автореф. дис... канд. пед. наук : 13.00.08. дошкільна освіта; Ін-т пробл. виховання АПН України. Київ, 2000. 18 с.
Хромченкова Н. Проблема розвитку відповідальності особистості в науково-педагогічних дослідженнях. Гуманітарний вісник ДВНЗ «Переяслав-хмельницький державний педагогічний університет ім. Г. Сковороди»: зб. наук. праць. Переяслав-Хмельницький, 2009. Вип. 18. С. 239–243.