ФОРМУВАННЯ У ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ У ПРОЦЕСІ ВЗАЄМОДІЇ ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ТА РОДИНИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/apv/2021.1.2

Ключові слова:

заклад дошкільної освіти, родина, дитина дошкільного віку, здоров’язбережувальна компе- тентність

Анотація

Сім’я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального роз- витку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Участь батьків або осіб, які їх замінюють, у розвитку компетентностей дитини, залучення сімей до освітнього процесу закладу дошкільної освіти утверджує позицію про те, що кожен з батьків є відповідальним за вихован- ня, розвиток і навчання дитини, за збереження її життя, зміцнення здоров’я та усвідомлене ставлення до здо- рового способу життя, формування почуття людської гідності. У статті розкрита проблема формування, збереження і зміцнення здоров’я дітей дошкільного віку. Розгляну- то поняття «готовність дитини бути здоровою» та «здоров’язбережувальна компетентність». Проаналізова- но компетентнісний підхід до проблеми здоров’язбереження, оскільки він є одним із стратегічних напрямів роз- витку системи освіти України, її новим концептуальним орієнтиром. Розглянуто функції технології формування здоров’язбережувальної компетентності у дітей дошкільного віку, а саме: дидактичну, виховну, розвивальну, стимулюючу, психологічну. Визнання закладу дошкільної освіти відкритим освітнім та соціокультурним простором дає змогу виховате- лям запроваджувати такі різні форми взаємодії з родинами вихованців, як тренінги для батьків, сімейні клуби за інтересами, навчання батьків окремих нетрадиційних методів оздоровлення дитячого організму – фітоте- рапії, аромотерапії тощо. Саме тому, створення здоров’язбережувального середовища у ЗДО вимагає чіткого усвідомлення усіма учасниками освітнього процесу значущості відповідального ставлення до власного здоров’я. Як висновок, у статті наголошується, що саме взаємодія закладу дошкільної освіти та родини щодо зміцнен- ня здоров’я та забезпечення ефективного фізичного розвитку дитини створить умови для формування у дітей дошкільного віку здоров’язбережувальної компетентності.

Посилання

Базовому компоненті дошкільної освіти (Державний стандарт дошкільної освіти). URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/rizne/2021/12.01/Pro_novu_redaktsiyu%20Bazovoho%20komponenta%20doshkilnoyi%20osvity.pdf (дата звернення: 1.03.2021).

Бєлєнька Г., Богініч О., Машовець М. Здоров’я дитини – від родини. К.: СПД Богданова А.М., 2006. 220 с.

Здоров’язбережувальні технології в освітньому середовищі: колективна монографія / за заг. ред. Л.М. Рибалко. Тернопіль : Осадца В.М., 2019. 400 с.

Сокиринська Н. Методичні рекомендації «Взаємодія ЗДО з родинами вихованців». URL: https://mmk.edu.vn.ua/profesyajna-spyalnota-vihovatelyav-metodistyav-zdo (дата звернення: 1.03.2021).

Комісарик М., Чуйко Г. Теорія та методика фізичного виховання дітей дошкільного віку [Текст] : підручник. Чернівці : Книги-ХХІ, 2013. 483 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-05-14

Як цитувати

АЛЕНДАРЬ, Н. (2021). ФОРМУВАННЯ У ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ У ПРОЦЕСІ ВЗАЄМОДІЇ ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ТА РОДИНИ. Acta Paedagogica Volynienses, (1), 10–15. https://doi.org/10.32782/apv/2021.1.2

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 1 ДОШКІЛЬНА ОСВІТА