ОРГАНІЗАЦІЯ ДОЗВІЛЛЯ ПІДЛІТКІВ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/humanitas/2021.3.10Ключові слова:
підлітки з особливими освітніми потребами, дозвіллєва діяльність, соціальний педагог, форми дозвіллєвої діяльностіАнотація
У статті вивчено й узагальнено основні тенденції організації дозвільної діяльності дітей з особливими освіт- німи потребами. Здійснено теоретичний аналіз наукових підходів до трактування поняття «дозвілля», «дозвіл- лєва діяльність». Розкрито мету дослідження, яка полягає у вивченні й узагальненні основних тенденцій органі- зації дозвілля дітей з особливими освітніми потребами. Досліджено, що організація дозвіллєвої діяльності має значний вплив на формування особистості у підлітковому віці. Проаналізовано сферу дозвіллєвої діяльності, яка має бути побудована так, щоб її зміст і форми організації були максимально спрямовані на розкриття загаль- нолюдських, загальнонаціональних цінностей і формування на їхній основі особистісних якостей. Виокремлено основні завдання організації дозвілля з підлітками з особливими освітніми потребами, а саме: забезпечення все- бічного розвитку дитини; формування суспільно-громадського досвіду особистості; розвиток, стимулюван- ня та реалізація її духовного і творчого потенціалу; створення системи пошуку, розвитку й підтримки юних талантів, обдарувань; залучення до соціокультурних цінностей; виховання вольових якостей, формування актив- ної життєвої позиції. Розкрито форми дозвільної діяльності для підлітків з особливими освітніми потребами. Визначено, що під час організації дозвіллєвої діяльності велика роль відводиться соціальному педагогові, якому перш за все необхідно враховувати психологічні особливості дітей з особливими освітніми потребами. Доведено, що на ефективність дозвіллєвої діяльності, здійснюваної з підлітками з особливими освітніми потребами, впли- вають: рівень матеріально-технічної бази; доступність установ культури для дітей з особливими освітніми потребами; забезпеченість кваліфікованими кадрами; вивчення й застосування інноваційного досвіду роботи; достатні обсяги фінансування дозвіллєвих програм, у тому числі із залученням засобів, отриманих за фандрай- зингом; транспортне обслуговування; різноманіття видів дозвіллєвих занять та їх вільний вибір. Методи дослі- дження використані такі: теоретичні (аналіз наукової літератури з досліджуваної проблеми); емпіричні (спо- стереження, порівняння, узагальнення). Досліджено, що проблема вільного часу гостро постає перед підлітками з особливими освітніми потребами, які, на жаль, обмежені у виборі дозвіллєвих форм через фізичні недоліки, від- сутність дозвіллєвої культури та невміння розпоряджатися вільним часом раціонально, змістовно і повноцінно. Саме вміла організація дозвіллєвої діяльності сприяє ефективному розвитку особистості підлітка, яка здійснює позитивний вплив на творчий потенціал особистості та готує його до дорослого життя.
Посилання
Вишняк А.И. Культура молодежного досуга. Киев, 1988. 53 с.
Воловик А., Воловик В. Педагогіка дозвілля : підручник. Харків : ХДАК, 1999. 332 с.
Гончаренко С.У. Український педагогічний словник. Київ : Либідь, 1997. 376 с.
Енциклопедія освіти / гол. ред. В.Г. Кремень. Київ : Юрінком Інтер, 2008. 1040 с.
Киселева Т.Г. Теория досуга за рубежом : лекции по курсу «Культурно-досуговая деятельность». Москва : МГУК, 1992. 50 с.
Олійник Г.М. Організація освітньо-дозвіллєвої діяльності учнів 5–7-х класів : методичні рекомендації / за ред. проф. А.Й. Капської. Тернопіль : Вектор, 2014. 114 с.
Мосалев Б.Г. Досуг: методология и методика социологических исследований. Москва : МГУК, 1995. 94 с.
Павелків Р.В. Вікова психологія : підручник. Київ : Кондор, 2011. 469 с.
Паскаль О.В. Соціальна робота у сфері дозвілля : навчальний посібник. Одеса : Поліграф, 2007. 120 с.
Філімонов С.П. Особливості організації дозвілля дітей з обмеженими можливостями здоров'я в умовах санаторно-курортного комплексу. Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами. 2012. № 9(11). С. 181–192.
Храпылина Л.П. Основы реабилитации инвалидов. Москва : Интавр, 1996. 146 с.
Яременко Н.В. Дозвіллєзнавство : навчальний посібник. Фастів : Поліфаст, 2007. 460 с.