СОЦІАЛЬНЕ ПРОГНОЗУВАННЯ ЯК ФАКТОР ОЦІНКИ ЖИТТЄЗДАТНОСТІ СОЦІАЛЬНОГО ПРОЄКТУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.6.3Ключові слова:
прогнозування, соціальне прогнозування, методи соціального прогнозування, соціальний проєкт, життєздатність соціального проєктуАнотація
У статті проаналізовано соціальне прогнозування як фактор оцінки життєздатності соціального проєкту. Визначено, що соціальне прогнозування ‒ це процес науково обґрунтованого передбачення майбутніх соціальних змін, тенденцій, проблем та можливостей з метою розробки ефективних стратегій, що сприяють вирішенню актуальних проблем сучасності. У контексті соціального проєктування прогнозування дозволяє передбачити сценарії, оцінити ризики, ресурси та результати, а також обґрунтувати впровадження інновацій для задоволення потреб як окремих осіб, так і суспільства загалом. Названо такі методи соціального прогнозування як експертне оцінювання, SWOT-аналіз, аналіз тенденцій, сценарний підхід та використання великих даних (Big Data). Поєднання цих методів дозволяє створювати багатовимірні прогнози, які враховують як безпосередній вплив окремих чинників, так і їхнє можливе синергетичне поєднання. Авторкою наголошено, що соціальне прогнозування в оцінці життєздатності проєкту виступає інструментом оцінки ймовірності успішної реалізації ініціативи в умовах змінного соціального середовища; допомагає ідентифікувати ризики, такі як недофінансування чи низька участь, та розробити стратегії їх мінімізації, забезпечуючи стійкість і відповідність проєкту зовнішнім умовам; визначає інноваційність і актуальність проєкту, оцінює його адаптацію до викликів і релевантність для аудиторії; забезпечує механізми зворотного зв’язку, моніторинг і корекцію, сприяючи успішній реалізації й життєздатності. Також у статті зазначено, що соціальне прогнозування враховує непередбачуваність людського фактора, базується на якісних оцінках і аналізі даних, але має похибки через залежність від минулих тенденцій та обмеження методів, що вимагає ретельного вибору методів для конкретної ситуації.
Посилання
Безпалько О.В. Соціальне проектування: навч. посібник. Київ : Київський ун-т ім. Б. Грінченка, Ін-т психології та соц. педагогіки. 2010. 127 с.
Бортнік С.М. Соціально-економічне проектування: курс лекцій. Луцьк : 2023. 116 с.
Галущак М.П., Галущак О.Я., Кужда Т.І. Прогнозування соціально-економічних процесів : навчальний посібник для економічних спеціальностей. Тернопіль : ФОП Паляниця, 2021. 160 с.
Євдокимова І.А., Бутиліна О. В. Соціальна робота в Україні: спроба прогнозування. Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Серія 5 : Педагогічні науки: реалії та перспективи. 2021. Вип. 81. С. 82–86.
Лукашевич М.П., Мигович I.I. Теорія і методи соціальної роботи : навч. посіб. 2-ге вид., доп. і випр. Київ : МАУП, 2003. 168 с.
Москаль Г. Перспективи соціального прогнозування в сучасній гуманітарній та управлінській діяльності. Вітакультурний млин : методологічний альманах. Тернопіль, 2016. С. 82–85.
Семез А.А. Соціально-педагогічне проектування : навчально-методичний посібник. Кіровоград : РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2012. 132 с.
Соціальне прогнозування і проектування : навчально-методичний посібник для студентів першого бакалаврського рівня закладів вищої освіти, що навчаються за спеціальністю 231 Соціальна робота / уклад. Р.В. Жиленко. Ужгород: ДВНЗ «УжНУ», 2021. 56 с.
Термінологічний словник спеціальності 232 Соціальне забезпечення / Н.В. Сухицька, К.В. Данилюк. Київ : УДУ імені Михайла Драгоманова, 2023. 102 с.
Шахрай В.М. Технології соціальної роботи : навчальний посібник. Київ: Центр навчальної літератури, 2006. 464 с.