РОЛЬ І МІСЦЕ СУЧАСНИХ ІННОВАЦІЙНИХ ОСВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ У ПІДГОТОВЦІ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ ІНЖЕНЕРНИХ ВІЙСЬК В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/pcsd-2024-1-6Ключові слова:
військова освіта, військово-інженерна підготовка, воєнний стан, інформаційні технології, фахівці інженерних військАнотація
У статті акцентовано, що сучасна армія вимагає від закладів військової освіти застосування інноваційних освітніх технологій. Встановлено, що в умовах воєнного стану зменшено час на підготовку майбутніх фахівців інженерних військ, в межах якої курсанти повинні засвоїти великий обсяг інформації. Тому важливого значення набуває практичне відпрацювання ситуацій інженерного забезпечення згідно з тематикою занять. Ефективність підготовки майбутніх фахівців інженерних військ значною мірою визначається підготовленістю керівника заняття, доцільністю і ефективністю застосовування скомпонованих інноваційних форм та методів навчання, правильністю використання навчально-матеріальної бази. Узагальнено, що підвищення якості підготовки фахівців інженерних спеціальностей (на прикладі Об’єднаного навчально-тренувального центру «ПОДІЛЛЯ» Сил підтримки Збройних Сил України) нерозривно пов’язане з впровадженням інноваційних освітніх технологій, в основі яких є такі складники та заходи: навчальна електронна література, посібники та тестові завдання для навчання курсантів; єдина мережа електронних бібліотек, банків та баз даних; комплекс системотехнічних мережевих рішень, спеціального навчального інтерактивного інтерфейсу та інших засобів, що дають змогу використовувати Інтернет та формувати спеціальні мережі, щоб офіцери та курсанти могли ефективно професійно удосконалюватися; комплекс директивних документів, зокрема й ті, що відображені у наказах та організаційно-методичних вказівках щодо організації бойової та оперативної підготовки, у планах бойової та оперативної підготовки військ; розробка комп’ютерних моделей, симуляторів та тренажерів; формування єдиного інформаційного освітнього середовища. Підсумовано, що можливості сучасних освітніх технологій для підготовки майбутніх фахівців інженерних військ мають надзвичайно важливе місце та високий потенціал застосування у безпосередньому симбіозі з традиційними формами навчання.
Посилання
Брижатий Є. І. Моделювання процесу підготовки майбутніх фахівців інженерних військ в системі безперервної підготовки. Вісник Національного університету оборони України, 2013. 1 (32), 26–31.
Васильєв О. Теоретичні аспекти інноваційного розвитку військової освіти. Військова освіта, 2022.1 (45), 9–22.
Воловник В. Є., Лебедєв Б. В., Маслій О. М. Організаційно-педагогічні умови формування інформаційно-освітнього простору при підготовці майбутніх інженерно-військових фахівців. Інноваційна педагогіка, 2022. 54 (1), 106–110.
Дяков С. І. Суб’єктно-діяльністний підхід у методиці проведення тактико-стройових занять з військовослужбовцями інженерних військ. Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Педагогічні науки. Хмельницький, 2011. 61, 33–36.
Капінус О. С. Методологія, теорія і методика формування професійної суб’єктності майбутніх офіцерів Збройних сил України. [Монографія]. Житомир: Вид. О. О. Євенок, 600. 2020.
Мішенюк Р. М. Педагогічні технології у загальновійськовій підготовці майбутніх офіцерів-прикордонників: реалії та перспективи. Теорія і методика професійної освіти, 2022. 45, 192–195.
Приходько Ю. Актуальні проблеми трансформації стану та якості системи вищої військової освіти. Військова освіта, 2022. 1 (45), 179–196.
Родіков В. Модернізація професійної підготовки майбутніх фахівців інженерних військ в умовах воєнного стану. Проблеми хімії та сталого розвитку, 2023. 4, 78–83.
Черновол Є. О., Сливенко П. В. Щодо підвищення ефективності професійної підготовки майбутніх офіцерів у реаліях війни (українська відповідь на виклики часу). Академічні візії, 2023. 17, 1–11.