ДО ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ДРІБНОЇ МОТОРИКИ РУК У ДОШКІЛЬНИКІВ ІЗ ПОРУШЕННЯМИ МОВЛЕННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/apv/2022.3.18

Ключові слова:

мовленнєва діяльність, дрібна моторика рук, старший дошкільний вік.

Анотація

Метою статті є аналіз та обґрунтування особливостей розвитку дрібної моторики рук у дітей старшого дошкільного віку із порушеннями мовленнєвої діяльності. Вивчення впливу розвитку дрібної моторики на порушення мовлення відіграє суттєву роль для корекційної педагогіки. Порушення розвитку моторної сфери дитини успішно долаються і коригуються за умови надання ранньої педагогічної допомоги дітям. Сприятливим періодом для активного корекційно-розвивального впливу на порушення мовленнєвої діяльності є старший дошкільний вік. Дрібна моторика – одна із сторін рухової сфери, яка безпосередньо пов’язана з оволодінням предметними діями, розвитком продуктивних видів діяльності, письмом, мовленням дитини. Науковці вважають, що мова, як і вся когнітивна сфера людини, на сьогоднішній день своїми вищими формами розвитку завдячує праці, складним операціям рук, що починаються з розвитку дрібної та загальної моторики. Формування та розвиток дрібної моторики рук знаходиться у тісному зв’язку з розвитком лівих скроневих і лівої лобової ділянок головного мозку, які в свою чергу, відповідають за формування багатьох психічних функцій. Результати дослідження показують, що рівень розвитку мовлення у дітей дошкільного віку завжди у прямій залежності від ступеня розвитку тонких рухів пальців рук. Дрібна моторика є основою розвитку, є фундаментом для розвитку всіх психічних процесів (уваги, пам’яті, сприйняття, мислення, мовлення). Дітям із порушеннями мовленнєвої діяльності властиве відставання у розвитку всіх видів моторики – загальної, мімічної, дрібної та артикуляційної, порушення у розвитку основних рухів і їх фізичних якостей, недостатня статична і динамічна координація загальних та дрібних рухів, зниження швидкості та спритності під час виконання вправ. У них порушеним є конструктивний праксис, що переважно пов’язано з недорозвиненням дрібної моторики пальців рук.

Посилання

Бадалян Л. О. Дитяча неврологія: Навчальний посібник. Київ : МЕД прес-інформ, 2016. 608 с.

Биковець Л. Л. Вплив рухів пальців рук на розумовий та мовленнєвий розвиток дитини дошкільного віку. Таврійський вісник освіти. 2015. № 2. С. 124–131.

Богуш А. М. Теорія і методика розвитку мовлення дітей раннього віку: навч. посіб. К. : Видавничий дім Слово, 2019. 344 с.

Варій М. Й. Психологія: Навч. посіб. Київ : Центр учбової літератури, 2017. 288 с.

Коваль О. Тематичний словник-довідник з психології та педагогіки : навчальний посібник. Вид. 2-ге, доповнене та перероблене. Тернопіль : ТНЕУ, 2018. 138 с.

Лепеха Л. П., Городиська М. Б. Логопедичні ігри в корекційній роботі з дітьми із загальним недорозвиненням мовлення. Львів – Дрогобич : Посвіт, 2017. 76 с.

Логвиненко Т. Понятійно-термінологічний словник із корекційної педагогіки. Дрогобич, 2016. 164 с.

Логопедія. Підручник. Третє видання, перероблене та доповнене / М. К. Шеремет, В. В. Тарасун, С. Ю. Конопляста та ін.; за ред. М. К. Шеремет. Київ : Слово, 2017. 672 с.

Машталер А. С. Розвиток дрібної моторики у дітей із загальним недорозвиненням мовлення. Таврійський вісник освіти. 2018. № 4. С. 242–247.

Новий тлумачний словник української мови у трьох томах. Т. 1 / Укладачі. В. Яременко, О. Сліпушко. Київ : Аконіт, 2018. 926 с. 11. Рібцун Ю. В. Дошкільнятко: корекційно-розвивальна та навчально-виховна робота з дітьми із фонетико- фонематичним недорозвитком мовлення : навч.-метод. посіб. Тернопіль : Мандрівець, 2017. 192 с.

Сухомлинський В. О. Квітка сонця. Харків : Школа, 2017. 240 с.

Терлецька Л. Г. Вікова психологія і психодіагностика: навчально-методичний посібник. Київ : Слово, 2015. 608 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-09-09

Як цитувати

БРУШНЕВСЬКА, І. (2022). ДО ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ДРІБНОЇ МОТОРИКИ РУК У ДОШКІЛЬНИКІВ ІЗ ПОРУШЕННЯМИ МОВЛЕННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. Acta Paedagogica Volynienses, (3), 124–131. https://doi.org/10.32782/apv/2022.3.18

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 3 СПЕЦІАЛЬНА ОСВІТА