СІМ’Я ТА ЇЇ ВПЛИВ НА ФОРМУВАННЯ ОСОБИСТОСТІ ДИТИНИ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/apv/2022.4.1

Ключові слова:

сім’я, сімейне виховання, дитина дошкільного віку

Анотація

Успіх у вихованні кожної конкретної особистості залежить від багатьох факторів та чинників. Найважливішим фактором, який впливає на розвиток особистості дитини є сім’я. Сім’я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Сім’я сприяє не тільки формуванню, а й самоствердженню особистості, стимулює її соціальну, творчу активність, розкриває індивідуальність. Саме глибокий та тісний емоційний контакт батьків з дитиною є необхідною умова виховання. Сучасна українська сім’я перебуває в процесі трансформації, зміни соціально-політичного та економічного життя країни спричинили переоцінку моральних норм та цінностей, що послаблює дієвість її виховної функції. Роль сім’ї полягає у поступовому залученні дитини до суспільного життя, у сприянні її розвитку відповідно до її вікових та індивідуальних особливостей. Особливо важливим є вплив сім’ї на формування особистості дитини в дошкільному віці, оскільки він є базовим періодом становлення особистості дитини та формування її світосприймання. Дошкільний вік можна вважати тим періодом у житті дитини, коли вона практично щодня відкриває для себе щось нове. Дитина дошкільного віку особливо активно пізнає навколишнім світ з його різноманіттям людських відносин, явищ і діяльності дорослих. У статті аналізуються погляди видатних педагогів на формування та розвиток дитини дошкільного віку в сімейному середовищі. Визначено особливості родинного виховання в сучасній українській сім’ї. Описані фактори, які впливають на соціалізацію дитини в сім’ї. Охарактеризовано роль матері та батька у особистісному розвитку дитини дошкільного віку. Визначено умови ефективного сімейного виховання.

Посилання

Базовий компонент дошкільної освіти (Державний стандарт дошкільної освіти) наказ Міністерства науки і освіти України від 21.01.2021 №33 https://mon.gov.ua/storage/app/media/rizne/2021/12.01/Pro_novu_redaktsiyu%20Bazovoho%20komponenta%20doshkilnoyi%20osvity.pdf

Вишневський О. І. Теоретичні основи сучасної української педагогіки : посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] Вид. друге, доопр. і допов. Дрогобич : Коло, 2006. 608 с.

Кононко О. Л. Соціально-емоційний розвиток особистості (в дошкільному дитинстві) : навч. посіб. для вищ. навч. закладів. К. : Освіта, 1998. 225 с.

Кравченко Т. В. Соціалізація дітей шкільного віку у взаємодії сім’ї і школи : монографія. К. : Фенікс, 2009. 416 с.

Макаренко А. С. Книга для батьків. Лекції про виховання. К., 1972. 334 с.

Маценко Л. М. Педагогіка сімейного виховання : підручник. Вид. 3-тє, доп., перероб. Київ : ЦП «Компринт», 2019. 376 с.

Стельмахович М. Г. Українська народна педагогіка. К. : ІЗМН, 1995. 232 с.

Ярмолицька С. Формування гармонійних батьківсько-дитячих відносин у родині. Психолог. 2014. № 24. С. 21–25.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-12-23

Як цитувати

АЛЕНДАРЬ, Н., & СЕМЕНОВА, Н. (2022). СІМ’Я ТА ЇЇ ВПЛИВ НА ФОРМУВАННЯ ОСОБИСТОСТІ ДИТИНИ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ. Acta Paedagogica Volynienses, (4), 3–8. https://doi.org/10.32782/apv/2022.4.1

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 1 ДОШКІЛЬНА ПЕДАГОГІКА

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають