ТРАНСФОРМАЦІЯ ЖАНРУ РЕПОРТАЖУ В ЦИФРОВОМУ МЕДІАПРОСТОРІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/apv/2025.2.28

Ключові слова:

журналістика, жанр, репортаж, цифрові технології, мультимедійність, трансформація

Анотація

У статті розглядаються трансформаційні процеси, що відбуваються в інформаційних жанрах журналістики в умовах цифровізації українського медіапростору, зокрема акцент зроблено на репортажі як динамічному, гнучкому та адаптивному жанрі. Зосереджено увагу на зміні жанрової структури інформаційної журналістики під впливом нових форматів – мультимедійних репортажів, лонгрідів, подкастів, інтерактивних інтерв’ю, відеорепортажів та елементів віртуальної реальності, що збагачують комунікативний потенціал журналістських текстів і змінюють підходи до їх сприйняття. Метою дослідження є виявлення особливостей розвитку репортажу в цифровому середовищі, його жанрових модифікацій, а також аналіз впливу технологічних змін на зміст, форму та функції жанру. Зазначено, що відмінності між класичним і мультимедійним репортажем виявляються у формах подачі матеріалу, використанні візуальних і аудіоелементів, рівні емоційного впливу, інтерактивності та ступені залучення аудиторії. Підкреслюється, що попри динамічні зміни в медіа, репортаж зберігає свою функціональну значущість завдяки здатності поєднувати інформативність, художність, образність та емоційну експресію. Окрему увагу приділено мультимедійному репортажу як новітньому синтетичному формату, що активно адаптується до потреб цифрової аудиторії. Такий формат передбачає залучення тексту, відео, аудіо, графіки, візуалізацій даних, гіперпосилань, що дозволяє журналісту створювати ефект присутності, занурення в події та формувати новий рівень взаємодії з читачем. Інтерактивні елементи, можливість вибору темпів споживання інформації, персоналізація контенту забезпечують активну участь аудиторії в комунікаційному процесі. Дослідження підкреслює, що цифрові трансформації не лише змінюють технічні засоби та форму подачі журналістського матеріалу, а й актуалізують потребу в гнучких, креативних підходах до інформаційної журналістики. Формується нова парадигма журналістської практики, що вимагає від фахівців високого рівня цифрової грамотності, вміння працювати з візуальним контентом, аудіоформатами, аналітичними інструментами, а також здатності ефективно поєднувати журналістські стандарти з мультимедійними технологіями. Узагальнено, що розвиток цифрового репортажу як складника сучасної інформаційної журналістики є невід’ємною частиною глобальних змін у сфері масової комунікації, що відкривають нові горизонти для реалізації творчого потенціалу журналіста й поглиблення зв’язку з аудиторією в умовах нової медіареальності.

Посилання

Балалаєва О. Ю. Класифікація жанрів новинної журналістики: вітчизняні та зарубіжні підходи. Вісник Харківського нац. ун-ту ім. В. Н. Каразіна. Серія: Соціальні комунікації. 2017. Вип. 12. С. 36–39.

Бикова О. М. Історичні особливості функціонування репортажу в українській пресі. Două decenii de la înfiinţarea specializării Limba şi literatura ucraineană la Facultatea de Litere. 2020. № 1. С. 299‒312.

Будняк К. М. Трансформація мультимедійного репортажу у сучасній журналістиці : кваліфікаційна робота магістра спеціальності 061 «Журналістика» / наук. керівник Л. В. Чернявська. Запоріжжя : ЗНУ, 2022. 81 с.

Вайшенберг З. Новинна журналістика : навчальний посібник: стандарти якості журналістської практики. За заг. ред. В.Ф. Іванова. Київ : Академія Української Преси, Центр вільної преси, 2011. 264 с.

Вольфф Ф. Журналістика газет і журналів / Видання 2-е, перероблене / Пер. з нім. В. Климченко. Київ : Центр вільної преси, 2017. 377 с.

Голуб О. П. Медіакомпас: путівник професійного журналіста: практич. посіб. Інститут масової інформації. Київ: ТОВ «Софія-А», 2016. 184 с.

Дергач Д. В. Медійна жанрологія в сучасній науці: лінгвістична постановка питання. Актуальні проблеми української лінгвістики: теорія і практика. 2015. Вип. ХХХІ. С. 36–43.

Дрешпак В. М. Жанрологія журналістських творів: навчальний посібник. Дніпро : УМСФ, 2021. 186 с.

Лешко У. Лонгрід як форма сучасної мультимедійної журналістики. Вісник Львівського університету. Серія Журналістика. 2020. Випуск 48. С. 180–188.

Vasilenko M. Scientific Notes of Institute of Journalism. Historical Reporting. Development of Theory, Enrichment of Empirics. 2021. № 2 (79). P. 52−61.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-05-27

Як цитувати

СУКАЛЕНКО, Т., & ШПЕТНА, С. (2025). ТРАНСФОРМАЦІЯ ЖАНРУ РЕПОРТАЖУ В ЦИФРОВОМУ МЕДІАПРОСТОРІ. Acta Paedagogica Volynienses, (2), 202–207. https://doi.org/10.32782/apv/2025.2.28

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 3 СПЕЦІАЛЬНА ОСВІТА

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають