ПІДГОТОВКА ВЧИТЕЛЯ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ ДО ГУМАНІСТИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/apv/2024.4.11

Ключові слова:

вчитель початкових класів, гуманістичне виховання, педагогічна майстерність, професіоналізм.

Анотація

У статті розглядається проблема підготовки вчителя початкових класів до гуманістичного виховання дітей. Актуальність обраного дослідження пояснюється зміною парадигми освіти з технократичної на гуманістичну. Безперечно, якість освітнього процесу в початковій школі перебуває в прямій залежності від професіоналізму вчителя. У цьому контексті готовність педагога до реалізації завдань гуманістичного виховання набуває особливої уваги. Власне на це спрямовані положення концепції Нової української школи. Методологічним підґрунтям нашого дослідження є взаємозв’язок аксіологічного та особистісно-діяльнісного підходів, що передбачають актуалізацію мотиваційно-ціннісної сфери індивіда та розвиток особистісно-професійних якостей педагога. Ключовим є також філософія гуманізації освіти. Новизною є узагальнення наукових підходів до визначення понять «гуманізм», «гуманістичне виховання», «гуманізація виховного процесу» та визначення головних пріоритетів у підготовці вчителя початкових класів до гуманного виховання учнів. З’ясовано, що заявлена проблема вивчається педагогами, психологами, у зв’язку з морально-етичними цінностями. Узагальнення наукового доробку уможливило з’ясувати змістовну сутність понять «гуманізація», «гуманістичне виховання», «гуманізація виховного процесу» і дійти висновку, що основою гуманістичного виховання є принцип народної педагогіки «Дивись – не забудь, людиною будь!». Розкрито основні пріоритети підготовки вчителя початкових класів до реалізації гуманістичного виховання учнів. Акцентовано, що гуманістичне виховання молодших школярів здійснюється в навчально-пізнавальній та виховній діяльності. Означене вимагає високого професіоналізму вчителя, його педагогічної майстерності. У статті зроблено виважені висновки про значущість досліджуваного аспекту.

Посилання

Бех І.Д. Виховання особистості: Сходження до духовності. Київ : Либідь, 2006. 272 с

Бех І.Д. Формування у дитини почуття цінності іншої людини. толерантності. 2001. 2(16). 231 с.

Боднар Л.С. Гуманістичне виховання школярів у педагогічній спадщині В.О.Сухомлинського. Педагогіка та психологія. Харків. 1999. Вип. 10. Ч.1. С.29-35.

Іваній В.,Бурчак С. Підготовка вчителів початкових класів до розвитку пізнавального інтересу учнів у процесі навчання математики. Початкова школа. 2011. №3 (501). С. 43–47.

Лейчук А.О. Формування ціннісних основ гуманістичної позиції майбутніх педагогів. Теоретико- методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: зб. наук. пр. Київ-Житомир:вид-во «Волинь». 2003. Кн 2. 368с.

Пащенко Д. І. Формування готовності майбутніх учителів початкових класів до гуманістичного виховання учнів:

автореф. дис. на здобуття наук. ступеня доктора пед. наук. «Теорія і методика професійної освіти”. Київ. 2006. 37 с.

Савченко О. Я. Виховний потенціал початкової освіти : пос. для вчителів і методистів початкового навчання. 2-ге видання., доповн., переробл. К. 2009. 225с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-06

Як цитувати

ГОНЧАРУК, О., ІОВХІМЧУК, Н., & ЛОЗА, Ю. (2024). ПІДГОТОВКА ВЧИТЕЛЯ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ ДО ГУМАНІСТИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ. Acta Paedagogica Volynienses, (4), 65–70. https://doi.org/10.32782/apv/2024.4.11

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 2 ПОЧАТКОВА ОСВІТА

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають